Barion Pixel
A webáruház használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

money-transactions

Az akut vékonybél gyulladás kezelése és megelőzése

Élete során szinte mindenki tapasztal olykor súlyosabb vagy kevésbé súlyos emésztési panaszokat, betegségeket. Az akut vékonybél gyulladás kezelése azonban legtöbb esetben házilag, gyógyszerek nélkül is lehetséges, illetve némi odafigyeléssel meg is előzhető.
 

Mi okozhat bélgyulladást?

Az akut bélgyulladás meglehetősen gyakori jelenség, általában baktériumok vagy vírusok okozzák, amik szennyezett étellel és itallal, vagy a nem megfelelő higiéniai körülmények miatt kerülnek a szervezetbe.

Ezek a kórokozók gyulladást váltanak ki a vékonybél nyálkahártyáján, de érinthetik akár a gyomrot vagy a vastagbelet is. Sokan “utazási betegségnek” is nevezik, hiszen ha idegen országban járva olyan helyi ételeket fogyasztunk, amik a szervezetünk számára szokatlanok (netán olyan helyen vásároltunk, ahol nem figyelnek a higiéniára, például utcai árusoknál), akkor is jelentkezhetnek a tünetek.

Az akut bélgyulladás hátterében gyakran az alábbi baktériumok állnak:
  • Salmonella
  • Escherichia coli
  • Staphylococcus aureus
  • Campylobacter jejuni
  • Shigella
  • Yersinia enterocolitica
A tünetek pedig könnyen felismerhetőek: hasmenés, hányás, étvágytalanság, görcsös vagy tompa hasi fájdalom jelentkezik.

A kórokozók általában pár nap alatt kiürülnek a szervezetből, így a betegség is elmúlik, de utána mindenképp érdemes fokozott figyelmet fordítani a béltisztításra és a bélflóra helyreállítására.

Az akut vékonybél gyulladás kezelése természetes módszerekkel

A heveny vékonybél gyulladás, ha vírusos eredetű, néhány nap alatt elmúlik, amennyiben bakteriális, szükség lehet antibiotikumos kezelésre.

Persze ettől még nagyon kellemetlen, de néhány kíméletes módszerrel mérsékelhetjük a panaszokat. Az első és legfontosabb a bőséges folyadékfogyasztás, ami napi minimum 2-3 liter jelent. Ezzel egyrészt ugyanis elősegítjük, hogy a kórokozók hamarabb távozzanak, másrészt a hányás és hasmenés okozta kiszáradás megelőzése érdekében is lényeges.

A sok folyadék mellett fogyasszunk probiotikumokat, hiszen ezek segítenek a regenerációban, a bélflóra egyensúlyának helyreállításában és az immunrendszer erősítésében. Főleg akkor ajánlott, ha antibiotikum kúrát is kell alkalmaznunk, ugyanis ezek a gyógyszerek sajnos a jótékony baktériumokat is elpusztítják.

A kímélő étrend szerepe szintén nem elhanyagolható. Bár az emberek többségének ilyenkor egyébként sincs étvágya, és nem kívánja a nehéz ételeket, de azért nem mindegy, hogy mit eszünk ezekben a napokban.

A főtt krumpli, a nyers vagy párolt alma, a teljes kiőrlésű kenyérből készült pirítós, és a cukormentes keksz nem terheli le nagyon a beteg emésztőrendszert, így ezeket érdemes fogyasztani. Az ízesítéssel csínján bánjunk, csak minimálisan fűszerezzünk, nehogy ez okozzon további irritációt.

Nagyon fontos, hogy hasmenés elleni gyógyszert ne szedjünk be! A szervezet ugyanis így próbálja kiüríteni a kórokozókat, ha pedig “megfogjuk” a székletet, azzal hátráltatjuk a testünk öngyógyító folyamatait.

Ha pedig elmúltak a panaszok, akkor érdemes lehet beütemezni egy béltisztítást, hogy biztosan eltávolítsunk minden káros anyagot a bélrendszerből.
 
 

Hogyan előzhető meg?

Az akut bélgyulladás megelőzése viszonylag egyszerű, ha odafigyelünk az alapvető higiéniára. Ide tartozik a rendszeres és alapos kézmosás (pláne nyilvános helyeken), ha nem fogyasztunk csapvizet olyan helyen, ahol nem vagyunk meggyőződve róla, hogy iható, ha kerüljük a nyers húsfélék, tengeri herkentyűk, tojás fogyasztását, illetve otthon a konyhánkban is rendszeresen takarítunk és fertőtlenítünk.

A természetes étrend-kiegészítőkkel pedig erősíthetjük immunrendszerünket.
Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is elolvashassák.

Keresés