Barion Pixel
A webáruház használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

money-transactions

A női ciklus hormonok szempontjából

Sokan nem tudják, de a női ciklus a hormonokkal szorosan összefügg, sőt mondhatni, hogy ezek irányítják az egész folyamatot. A hormonok szintje befolyásolja például, hogy történik-e ovuláció, vagy hogy milyen hosszú lesz a ciklus.
Az emésztés folyamata
 
Érdemes megfigyelni a testünk működését, hiszen a ciklustudatosság útmutatóul szolgálhat a babatervezésben, a természetes fogamzásgátlásban, de az egészségi állapotunkat tekintve is árulkodó lehet, valamint segít megérteni azt is, hogy mi történik, amikor változókorba lépünk.
Nézzük most meg a ciklus szakaszait és azt, hogy melyikben milyen hormonális változások zajlanak a szervezetben.

1. fázis: a menstruáció

A ciklus kezdetét mindig a menstruációs vérzés első napja jelenti. Ilyenkor a két fő női hormon, az ösztrogén és a progeszteron szintje is alacsony. A megvastagodott, de teherbeesés híján “feleslegessé” vált méhnyálkahártya lelökődik, és vérzés következtében távozik.
Az alacsony hormonszintek miatt ilyenkor sok nő erőtlennek, kedvetlennek érzi magát, amit tovább tetézhetnek az olyan tünetek, mint az alhasi görcsök vagy a puffadás. Ekkor a hölgyek többsége érzelmileg is labilisabb, nyugalomra vágyik.

2. fázis: a follikuláris szakasz, fontos ciklus a hormonok tükrében

A vérzés elmúltával az energiaszint nő, a közérzet javul. Ez annak köszönhető, hogy az agyalapi mirigy elkezdi kibocsátani az FHS-t, azaz follikulus stimuláló hormont. Ez a hormon érésre készteti a petefészekben található tüszőket, amikben a petesejtek találhatóak.
Közben az ösztrogénszint is emelkedik, a nők többsége pedig ebben a szakaszban energikusabbá, nyitottabbá válik, nő a libidó, és a fizikai megterhelések is könnyebben teljesíthetőek.
A méhnyálkahártya közben vastagodni kezd, és felkészül arra, hogy az esetlegesen megtermékenyített petesejt be tudjon majd ágyazódni.

3. fázis: az ovuláció

A ciklus legrövidebb (maximum 2-3 napos) de legjelentősebb szakasza. Az ösztrogén szintje ekkor éri el a csúcsot, ekkor pedig az agyalapi mirigy elkezdi termelni az LH, vagyis luteinizáló hormont, melynek hatására az egyik érett tüszőből kiszabadul a petesejt, és a petefészekből indulva a petevezetéken át a méhbe vándorol.
Az élettartama mindössze 12-24 óra, tehát csak ebben az időszakban lehetséges a megtermékenyítés, ekkor kell találkoznia egy férfi hímivarsejttel. A hölgyek többségének ilyenkor a legmagasabb a libidója, ami szintén növeli az esélyt a sikeres fogantatásra.

4. fázis: luteális szakasz

Ebben a szakaszban a tüszőből sárgatest lesz, az ösztrogén és a progeszteron, a női ciklus hormonjai, mondhatni, “helyet cserélnek.” Az ösztrogén szintje ugyanis fokozatosan csökkenni kezd, míg a sárgatesthormonból (azaz progeszteronból) egyre több termelődik.
A progeszteron egy nyugtató hatású női ciklus hormon, ezért a ciklus első felében tapasztalt energikusság tovatűnik, a luteális fázisban a hölgyek már inkább a nyugalomra, elcsendesedésre vágynak.
A szakasz vége felé megjelenhetnek a PMS-tünetek: mellfeszülés, fejfájás, hangulatingadozás, folytonos éhségérzet, vízvisszatartás. Amikor pedig a progeszteron szintje is csökkenésnek indul, hamarosan megkezdődik a vérzés, és ezzel egy új ciklus veszi kezdetét.
Érdemes tudni, hogy a luteális fázis minden ciklusban nagyjából állandó (12-16 nap közötti) hosszúságú, ha a menzesz késik vagy túl korán jön, akkor az ovuláció időpontjában állt be változás.
AZ EMÉSZTÉS CSODÁJA: HOGYAN MŰKÖDIK?
 

Hogyan támogatható a ciklusban a hormonok működése?

A hormonok nagyon érzékenyek az olyan külső hatásokra, mint a táplálkozás, stressz, alvásminőség, testmozgás. Egészséges életmóddal és természetes táplálékkiegészítőkkel támogatható a működésük.

Keresés