Barion Pixel
A webáruház használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

money-transactions

Az érzékeny gyomor okai és kezelése

Az emésztőrendszeri problémák napjainkban népbetegségnek számítanak, körülbelül minden harmadik ember küzd rendszeresen gyomorbántalmakkal. A nagy többségnél szerencsére nem áll a háttérben szervi elváltozás, hanem az érzékeny gyomor okai sokkal inkább a helytelen életmódra és táplálkozásra vezethetőek vissza. Ebben az esetben néhány változtatással és különböző terápiás módszerek alkalmazásával a panaszok hatékonyan kezelhetőek.
Az érzékeny gyomor kezelése
 

Mik lehetnek az érzékeny gyomor okai?

Ha valaki gyakran tapasztal gyomorégést, teltségérzetet, görcsös fájdalmakat, evés utáni émelygést vagy feszítő érzést a gyomorban, akkor első körben tanácsos orvoshoz fordulni, hogy meggyőződjünk arról, nem áll-e valamilyen szervi megbetegedés a háttérben.

Ha viszont a vizsgálatok során mindent rendben találnak, akkor valószínű, hogy funkcionális diszpepsziáról, avagy gyomorérzékenységről van szó, melyet az alábbiak okozhatnak:
  • A gyomor túl gyors vagy lassú ürülése
  • A nyelőcsőbe visszaáramló gyomorsav (vagyis reflux)
  • Egészségtelen táplálkozási szokások
  • Mozgásszegény életmód
  • Dohányzás
  • (Nem természetes) gyógyszerek
  • A nyálkahártya túlzott érzékenysége a gyomorsavra
  • Pszichés okok (stressz, alváshiány, feszültség)
Az érzékeny gyomor okai tehát meglehetősen sokrétűek lehetnek, ezért ha nem áll fenn egyéb betegség, akkor az életmódváltás, a rossz szokások tudatos elhagyása és a gyomor “tehermentesítése” lesz a gyógyulás kulcsa.

Alakítsd át a táplálkozási szokásaidat!

Az irritációra hajlamos gyomrot minél inkább kímélni kell, ezt pedig elsősorban a helyes táplálkozással tudod elérni. Hagyj fel a bőséges lakomázásokkal, egyszerre kisebb adagokat fogyassz, és étkezz napi 4-5 alkalommal, rendszeres időközönként. Az evésre soha ne sajnáld az időt, mindig rágd meg alaposan a falatot, hogy a gyomrodnak könnyebb legyen az emésztés.

Természetesen az sem mindegy, hogy milyen ételeket fogyasztasz: válassz könnyen emészthető, mégis tápláló fogásokat. A nehéz, zsíros ételek helyett részesítsd előnyben a rostokban gazdag élelmiszereket, sovány húsokat, zöldségeket. Azonban érzékeny gyomor esetén érdemes kerülni a puffadást okozó ételeket: ilyenek például a káposztafélék vagy a hüvelyesek.

A zöldségeket és gyümölcsöket ne nyersen, hanem párolva fogyaszd, hús pedig hetente 1-2 alkalommal szerepeljen az étrendedben, ami főként szárnyas legyen. Ügyelj a folyadékbevitelre is: igyál meg legalább napi 2-3 liter vizet vagy gyógyteát.

A gyomorpanaszok ellen érdemes bevetni a gyógynövényeket is: a Sedru.7 kapszula emésztést serkentő, természetes összetevőkből (például gránátalmamag, sáfrányos szeklice, gyömbér, kardamom) áll, így segít helyreállítani az anyagcserét és megkönnyíti az emésztést a gyomor számára.
 

Változtass az életmódodon!

Ne feledd, hogy az érzékeny gyomor okai nem csak a táplálkozásban keresendőek. Bizonyos gyógyszerek és a dohányzás szintén irritálhatják a gyomrot, így minél hamarabb szokj le a cigarettáról.

Ezenfelül ha lehet, hagyd abba azoknak a gyógyszereknek a szedését, amelyek gyomorirritációt okozhatnak. Ma már sok probléma természetes szerekkel is orvosolható, melyeknél nem jelentkeznek káros mellékhatások.

Az állandó feszültség szintén rossz hatással van a gyomorra, így érdemes kiiktatni az életedből a stresszforrásokat, vagy legalább elsajátítani valamilyen relaxációs technikát, amit rendszeresen alkalmazol.

A heti több alkalommal végzett testmozgás szintén jótékonyan hat az emésztésre és az anyagcserére; de a sport ne legyen túlságosan megerőltető, hanem maximum közepes intenzitású.
Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is elolvashassák.
Tartalomhoz tartozó címkék: Emésztés

Keresés