Barion Pixel
A webáruház használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

money-transactions

Melyek az IBS és a SIBO okai, és mi a kezelés menete?

Az emésztőrendszeri panaszokról beszélni a többség számára nagyon kellemetlen, ezért nem szívesen fordulnak velük orvoshoz. Ám ahhoz, hogy kiderítsük, mik az IBS és a SIBO okai, és a kezelés is hatékony legyen, muszáj utánajárni, hogy mitől alakultak ki a panaszok, és min kell változtatni a gyógyuláshoz.
Kezdjük az elején: mi az IBS és mi a SIBO?
 

Kezdjük az elején: mi az IBS és mi a SIBO?

Két olyan emésztőrendszeri betegségről van szó, melyek gyakran együttesen jelentkeznek. Az IBS, azaz irritábilis bél szindróma hasi fájdalommal, bélgörcsökkel, felfúvódással, puffadással jár. A tünetek hol jelentkeznek, hol megszűnnek, és a panaszok igencsak megkeseríthetik a páciensek mindennapjait.

A SIBO, azaz kontaminált vékonybél szindróma során pedig az eredetileg a vastagbélben élő baktériumok a vékonybélben is elszaporodnak. Ez megzavarja az emésztés folyamatait, ugyanis a vékonybélben metángáz termelődik, ami émelygést, puffadást, hasi fájdalmakat okoz, kísérő tünetként pedig kimerültség is felléphet.

Mik lehetnek az IBS és a SIBO okai?

Legyen szó bármilyen betegségről, ahhoz, hogy a kezelés sikeres legyen – akár természetes módszerekkel – utána kell járni, hogy melyek a kiváltó okok!

Az IBS és a SIBO kialakulásához vezethet például a Helicobacter-fertőzés, a candida elszaporodása a belekben, de létrejöhet egy korábbi antibiotikum-kúra következményeként, illetve a túlzott fehérjefogyasztás miatt is.
Változókori hangulatingadozás

Emellett érdemes gondolni az alábbiakra is:

  • Laktózintolerancia: ha a szervezetből hiányzik a tejcukor lebontásáért felelős enzim, akkor a laktóz az alsó bélszakaszba jut, ahol a baktériumok bontják le, ez viszont gázképződést és vízmegkötést okoz. Emiatt jelentkeznek a laktózintolerancia jellegzetes tünetei, a tejtermékek fogyasztása utáni hasmenés és puffadás.
  • Fruktózintolerancia: A gyümölcscukor lebontása ideális esetben a vékonybél felső szakaszában történik, azonban ha nincsenek meg az ehhez szükséges enzimek, akkor a vastagbél dolgozza fel, ami hasmenéssel, hasfájással jár.
  • Cölikália: a tünetek hasonlóak az előbbiekhez, ebben az esetben viszont a gabonafélékben lévő fehérje, a glutén váltja ki őket.
  • Emészthetetlen, mesterséges adalékanyagok fogyasztása: a modern élelmiszeripar előszeretettel alkalmazza a sok “E-számot”, melyek többek között tartósítószereket, színezőanyagokat, ízfokozókat, állagjavítókat jelölnek. Nem nehéz kitalálni, hogy ez a sok kémiai anyag is okozhat bélpanaszokat.

 

Az IBS és a SIBO kezelése természetes módszerekkel

Amennyiben észleled magadon a tüneteket, netán diagnózis is alátámasztja valamelyik betegséget, feltétlenül változtatnod kell néhány dolgon!

Például támogasd a bélflórád működését: ehhez ajánljuk a bélrendszer egyensúlyáért felelős csomagot, ami a Fiber.16 növényi rost-komplexet és a BioTic élőflórás étrend-kiegészítőt tartalmazza. A rostok fogyasztása csökkenti a székrekedést, a hasmenést, tisztítja a beleket, a BioTic pedig probiotikumokat tartalmaz, melyeknek a jelenléte elengedhetetlen az egészséges bélműködéshez.

A panaszokat ugyan már ezekkel a készítményekkel is csökkentheted, ugyanakkor az étrendváltás elkerülhetetlen. Iktasd ki az étrendedből a laktózt, a glutént, a feldolgozott élelmiszereket! Vezess étkezési naplót, így kideríthetőek az egyéni érzékenységek.

Érdemes beütemezni egy hosszabb béltisztító kúrát is, hogy megszabadulj a belekben felhalmozódott méreganyagoktól, kórokozóktól. Mindemellett pedig légy türelmes, hisz a probléma nem egy-két nap alatt alakult ki, így a gyógyuláshoz is időre lesz szükség!
Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is elolvashassák.

Keresés